Text: Jaromír Křováček
Orchestr Primavera, který působí při hradecké ZUŠ Na Střezině, čekal minulý víkend nelehký úkol – na soutěžním festivalu v belgickém Neerpeltu (www.emj.be) navázat na úspěch, který mladí muzikanti přivezli ze stejné soutěže před dvěma roky a úspěšně tak reprezentovat Českou republiku a město Hradec Králové. U těles, jejichž členové jsou děti a studenti a ve kterých se každým rokem složení obměňuje, je to obzvlášť obtížné.
V tomto roce se konal již 55. ročník tohoto festivalu a vyznačoval se rekordní účastí. I když je to festival evropský, poprvé se ho v tomto roce zúčastnila i Čína a Mexiko. Celkem kolem 3300 mladých lidí ve více jak stovce různých souborů soutěžilo před komisemi odborníku o nejlepší umístění. Jediným omezením pro soutěžící je věk. Zúčastnit se mohou mladí lidé do 25 let a to i bez ohledu na to, zda jsou amatéry či zda studují nástroj na odborných školách. A tak i výkony mnohých těles byly skutečně profesionální. Myslím, že úroveň v porovnání s minulým ročníkem byla mnohem vyšší. Náš orchestr byl na základě výkonu v minulém ročníku navržen do nové kategorie, ve které byla povinná skladba soudobého belgického autora a orchestr měl na její nácvik pouhé dva měsíce. Jinak jsme hráli české autory – Ondřeje Kukala, Leoše Janáčka a Jaroslava Ježka. Tedy hudbu žánrově velice odlišnou, na které jsme mohli ukázat co největší šíři našeho umění.
Samotné soutěžní vystoupení probíhalo v akusticky příznivém a inspirativním prostoru místní katedrály. I když vystoupení před porotou je v mnohém jiné, než vystoupení pro veřejnost, odvedla Primavera výkon výborný technicky a hlavně muzikantsky. Zvláště Janáček, z jehož Suity jsme hráli 5. a 6. část, měl v sobě potřebnou hloubku i temperament a na Kukalově Symfonietě bylo cítit, jak je skladba, napsaná mladým osmnáctiletým autorem právě pro své vrstevníky, blízká celému orchestru. Strhující výkon všech členů byl ohodnocen porotou vysokým počtem bodů a výsledné první místo "cum laude" bylo pro nás velikou radostí a odměnou za celoroční dřinu.
Každý takový úspěch je na jednu stranu ukazatelem stále trvající vysoké úrovně orchestru. Na druhou stranu je ale velice zavazující. Při rostoucí konkurenci těles z různých zemí si často kladu otázku jak dlouho se nám podaří na takové úrovni zůstat. Vždy je to za cenu obrovského odříkání jak ze strany vedoucích tak i členů souboru. Desítky hodin mimořádných zkoušek a víkendových soustředění jsou jedinou možnou cestou a ne každý je ochoten se tomu podřídit. Celkový zájem o hru na smyčcové nástroje v Čechách na rozdíl od současného trendu mnohých zemí Evropy dost klesá. Nejen proto, že samotná hra je skutečně velice náročná, ale také proto, že současná doba přeje spíše nástrojům modernějším a technicky méně obtížným. Žádný jiný nástroj ale nemá tak bohaté výrazové prostředky jako právě smyčce a každému, kdo to alespoň zkusí, dají do muzikantského života obrovský vklad.
Mám li vyjádřit dojmy z naší letošní cesty, opět musím vyjádřit obdiv pořadatelům, kteří této náročný festival organizují. Samotná soutěž je jen jednou jeho částí. Soutěží se v různých kategoriích od malých souborů (dua, tria kvarteta) až po velké symfonické či dechové orchestry. Protože je velký počet souborů, vystupuje se na více místech a tomu odpovídá i počet soutěžních porot. Porotci jsou profesionální dirigenti, skladatelé a hudebníci z celé Evropy. Hodnotí se vše, co s výkonem souvisí – dynamika, intonace, souhra, rytmus, tempo, výraz i celkový dojem. Podle bodového ohodnocení se pak určí, jakou cenu soubor získá. V naší kategorii soutěžily orchestry, které měli vysokou úroveň v minulých ročnících a na základě toho byly vybrány do kategorie s povinnou skladbou.
Festival provázelo mnoho dalších doprovodných akcí, které mu dodaly atraktivitu. První den po registraci všech účastníků bylo slavnostní zahájení. Program dále pokračoval vystoupením hudební skupiny a tanečního souboru, který za umělého osvětlení na náměstí před katedrálou skládal různé prostorové obrazce. Tanečníci byli zavěšeni na gumových lanech na ocelové konstrukci, kterou vysoký jeřáb neustále pohyboval nahoru a dolů. Večer vrcholil mohutným ohňostrojem.
Sobota a neděle jsou soutěžními dny. Každý soubor se potom odpoledne zúčastní slavnostního průvodu. Průvod prochází celým městem a končí na sportovním stadionu, kde probíhá vyhlášení výsledků. Večer je koncert vítězů a další doprovodné akce. Celou dobu je přítomna místní televize, která vše dokumentuje a na velkoplošné obrazovky potom promítá. Snaha je přizpůsobit se trendům moderní doby a vkusu mladých lidí. Bohužel někdy až příliš, a tak je například hlučný zvukový doprovod při vyhlášení výsledků místy utrpením hlavně pro starší generaci.
Do celé akce bylo zapojeno mnoho místních dobrovolníků, kteří se starali o její hladký průběh. Každý soubor měl svou hostesku, všichni museli dodržovat harmonogram stravování, zkoušení, soutěžních vystoupení. Ubytování je buď v hotelích a bungalovech, nebo v rodinách obyvatel okolních vesnic. My jsme využili tu posledně jmenovanou variantu. Díky tomu máme opět o něco více přátel a zároveň skutečný pohled do běžného života místních lidí.
V průběhu celého víkendu jsme měli možnost setkání na různých úrovních. Díky tomu máme kontakty na různé soubory a tipy na další cesty v příštích letech. Všechny naše akce finančně podporují město Hradec Králové a Královéhradecký kraj.
|